Вебінар походить від двох слів «мережа» і «семінар». Іншими словами, вебінар — це семінар, який проходить по мережі інтернет. Такі онлайн-семінари поділяються на власне вебінари, які передбачають двостороння взаємодія учнів і викладача, веб-конференції і веб-касти, де одностороннє: один читає лекції, інші просто слухають і дивляться.

Як правило, на вебінарі комунікації проходять за наступною схемою: лектор, перебуваючи перед комп'ютером і використовую мікрофон і веб-камеру, спілкується з аудиторією. Також він може демонструвати таблиці, графіки, малюнки і презентації в цифровому форматі. Учасники слухають лекцію, спілкуються з викладачем та між собою в текстовому чаті. Крім цього лектор відповідає на коментарі і питання в режимі онлайн. Після завершення всім учасникам вебінару розсилається запис уроку.
Переваги вебінару:
- Висока ступінь інтерактивності — слухачі залучені в процес навчання, задають питання для пояснення незрозумілих моментів, на які відразу ж отримують відповіді.
- На відміну від звичайного семінару, слухачі вебінару по його закінченні отримують запис, який пізніше можна використовувати при закріпленні матеріалу. Запис вебінару видається навіть тим, хто не встиг до нього підключитися.
- Значна економія часу. Учасникам і лектору не треба витрачати час на дорогу до місця проведення семінару. До всього іншого вони можуть знаходитися в різних містах, або навіть країнах. Бути присутнім на вебінарі ви можете, знаходячись зручному для вас місці— на відпочинку, вдома або в офісі.
- Економія коштів. Вартість навчання на вебінарі набагато нижче відкритого семінару. Крім цього немає необхідності витрачатися на дорогу, харчування та проживання. А витрати на організацію онлайн-семінару — мінімальні і пов'язані з організацією робочого місця.
- Можливість дотримання анонімності. Учасники одного і того ж вебінару можуть не знати про особистість один одного.
- Вебінар — це відмінний засіб для проведення онлайн-тренінгів та вирішення маркетингових завдань. При презентації нового товару, марки або при початку ребрендингу експерт може провести вебінар, на якому відповість на всі питання, роз'яснить важливі аспекти, проведе опитування і отримає живий відгук від клієнтів.
Недоліки вебінарів
- Як би не старався лектор, але під час вебінару не досягається такий же емоційний зв'язок, як під час живого спілкування. А це досить важливий аспект, від якого залежить ефективність навчання.
- Так як вебінар — це новий інструмент для проведення тренінгів та конференцій, багато лекторів, звиклих до роботи з живою аудиторією, просто губляться перед монітором. В результаті цього пропадає ритм і драйв виступу.
- Іноді трапляється, що учасники і лектор знаходяться в різних часових поясах. Якщо для лектора вебінар починається в 14.00, то для деяких учасників може починатись в 23.00, що не зовсім зручно.
На сьогоднішній день вебінари — це один з найбільш прогресивних та ефективних засобів дистанційованного навчання, до якого вдаються люди, що йдуть в ногу з часом. Вже сьогодні вони міцно входять в наше життя і зовсім скоро стануть невід'ємною частиною, як E-mail, Skype або ICQ. C кожним днем зростає кількість викладачів і слухачів, які знають що таке вебінар і оцінили плюси дистанційованної онлайн-освіти.